تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


آیت الله سبحانی:

باید کاری کنیم که خروجی دانشگاه‌ها متدین و انقلابی باشند


دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز شنبه 1397/10/29 طی سفر به شهر مقدس قم با آیت الله العظمی سبحانی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دیدار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تسلیت و تعزیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دو وظیفه بزرگ در حوزه علم و فرهنگ دارد.

وی افزود: در حوزه علم اسناد مهمی در شورای عالی در سال های متمادی به تصویب رسیده است که از جمله آن سند نقشه جامع علمی کشور است که به تعبیر دست اندرکاران آن حدود 60 درصد آن محقق شده است.

عضو گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: در تولید مقالات علمی، ایران رتبه 16 در اسکوپوس و رتبه 17 در وب آو ساینس را به دست آورده است و تعداد اساتید دانشگاهی ما دلیل دیگری بر رشد علمی کشور ماست.

وی افزود: در حوزه فرهنگ نیز اسناد متعددی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است. شورا وظیفه تدوین سند و تأسیس نهادهای گوناگون را دارد که دستاوردهای خوبی را در این حوزه به همراه داشته است  

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از نقدهایی که ممکن است بر شورا وارد باشد، اجرایی نشدن برخی از مصوبات شوراست که امید است با استفاده از عقل جمعی موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی بتوانیم قدم مثبتی در این جهت برداریم.

دکتر عاملی ادامه داد: امام خمینی(ره) نهادینه کردن ارزش های انقلاب را وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی می داند و برای مصوبات این شورا شأن شبه قانون قائل است. 

وی افزود: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز در حکم قانون می باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیر از زحمات آیت الله سبحانی در تدوین کتب دانشگاهی گفت: تدوین کتاب اندیشه اسلامی که هم اکنون به عنوان واحد درس عمومی در دانشگاههای کشور تدریس می­شود در نتیجه توجهات شما بوده است.

وی افزود: از مراجع بزرگوار و خصوصاً جنابعالی میخواهیم کمک کنید تا روش های مؤثر مبنی بر تعالیم اسلامی را شناسایی کنیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1388 اقدام به تدوین مصوبه ای مبنی بر ایجاد ستاد قرآنی داشته است تا تمرکز بر حوزه فرهنگ را با محوریت قرآن مورد توجه قرار دهد و مسیر فعالیت این ستاد همچنان ادامه دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای تخصصی حوزوی از دیگر شوراهای زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات شورا را قبل از نهایی کردن مورد بررسی قرار می دهد.

آیت الله سبحانی: لزوم اصلاح در مدیریت دانشگاهها/نامگذاری روز ولادت "شیخ مفید" به عنوان "روز کلام اسلامی"
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله سبحانی در این دیدار طی سخنانی با اشاره به وضعیت دانشگاه‌ها گفت: ابتدا باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا هرچه دانشگاه و دانشجوی دکترا بیشتر داشته باشیم به نفع کشور است یا خیر؟
ایشان افزود: هم اکنون بیش از یک میلیون دانشجو در حال تحصیل علوم انسانی هستند و باید به این موضوع توجه شود که آیا به این تعداد دانشجوی علوم انسانی نیاز داریم یا نه؟.
مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: مدیریت دانشگاه‌ها به اصلاح نیاز دارد و باید به تعداد مورد نیاز دانشجو داشته باشیم.

آیت الله سبحانی ادامه داد: بسیاری از خانواده ها در حال حاضر پس از ورود فرزندانشان به دانشگاهها با دغدغه های متعددی در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی مواجه می­شوند که انتظار می رود شورا به مسائل اخلاقی آنها و مواردی چون عفاف و حجاب در میان دانشجویان و دانشگاهیان توجه ویژه ای داشته باشد

ایشان ادامه داد: وقتی که بعضی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که کم کاری شده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی و همه ما باید کاری کنیم که خروجی دانشگاه‌ها متدین و انقلابی باشند.
 
آیت الله سبحانی گفت: گاهی اوقات مطالبی از دانشگاه‌ها شنیده می‌شود که با شرع مغایرت دارد و من می‌پرسم آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی اشراف کامل بر دانشگاه‌ها دارد تا مطالب خلاف شرع در دانشگاه‌ها نباشد؟.
آیت الله سبحانی در پایان نیز خواستار نامگذاری روز ولادت "شیخ مفید" به عنوان "روز کلام اسلامی"شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی هم در این دیدار گفت: به منظور جلوگیری از گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها، موضوع آمایش آموزش عالی در حال اجراست.
وی افزود: بسیاری از آرمان‌های شیعه می‌تواند در فضای مجازی پیگیری شود.
كد خبر:42907
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/30