تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


آیت الله نوری همدانی:

انتظارات رهبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی محقق شود


دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز شنبه 1397/10/29 طی سفر به شهر مقدس قم با آیت الله العظمی نوری همدانی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این دیدار دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با عرض تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ظرفیت­های انقلاب اسلامی افزایش یافته است و معتقدیم که انقلاب اسلامی یک انقلاب جهانی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آغاز فعالیت خود در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورا میراث امام خمینی(ره) است که با ترکیبی از اعضای حقیقی و حقوقی خود در سطح نخبگانی کشور توانسته حوزه اجرایی را به حوزه فکری پیوند دهد و حضور سران سه قوه در این شورا توانسته است فضای مناسبی را برای حکمرانی ارائه دهد. 

وی افزود: محصول اقدامات مذکور این بوده است که شورای وزینی در حوزه سیاستگذاری و تدوین راهبردهای حوزه علم و فرهنگ فعالیت کند.

عضو گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی حوزه علم و فرهنگ به عنوان دو بال در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه بوده است و مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به تحول فرهنگ داشته اند و در این مسیر 40 ساله تلاش کرده اند تا این مساله نهادینه شود.

دکتر عاملی افزود: در کنار سیاست های داخلی بایستی به سیاست های بیرونی کشور نیز توجه شود که فناوری های ارتباطی می تواند در این زمینه  امکان ایجاد سیستم را فراهم کند که توجه داریم بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

عضو گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: مسائل فرهنگی را باید از بیرون فرهنگ ملاحظه کرد  و هرچه بتوانیم هزینه های اداره کشور را کاهش دهیم سهم تأمین اجتماعی مردم افزایش می یابد و در نتیجه عنصر رضایت در میان شهروندان برای پذیرش مسائل فرهنگی کشور افزایش می یابد.

آیت الله نوری همدانی:باید به دنبال عملی کردن تحولات این انقلاب باشیم

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت‌الله العظمی نوری همدانی در این دیدار گفت:این انقلاب اسلامی در ادامه انقلاب پیامبران الهی بود.
مرجع تقلید شیعیان  ادامه داد: یکی از ابعاد انقلاب اسلامی ایران بحث فرهنگ بود و مساله فرهنگ یکی از مهم ترین بخش‌های زیرساختی جامعه است، امام خمینی(ره) بیش از هر چیزی دیگری بر مساله فرهنگ تاکید داشتند.
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه بر ما لازم است بر انقلاب صدر اسلام توجه کنیم، گفت: روزی که اسلام برای سعادت دنیا و آخرت بشر برنامه مقرر کرد آن روز در کل اروپا یک دانشمند نامی و مرکز تحصیل وجود نداشت. ایشان افزود: اصطلاحات بسیاری از علوم در دنیا عربی هستند و این نشان می‌دهد که مسلمانان در تاسیس این علوم نقش داشتند، اسلام بر مساله علم و دانش تاکید زیادی داشت.
آیت‌الله نوری همدانی تضعیف تمدن اسلامی را به دلیل به قدرت رسیدن حاکمان ظالم دانست و تصریح کرد: دشمنان کاری کردند که تمدن اسلامی به افول رفته و مسلمانان تحت سلطه قرار بگیرند و علمای اسلام را نیز به حاشیه کشاندند، چون آن‌ها می‌دانستند که اسلام چه قدرت عظیمی دارد.
ایشان ادامه داد: انقلاب اسلامی نظیری ندارد و باید به دنبال عملی کردن تحولات این انقلاب باشیم، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دین به حاشیه رانده شده بود، انقلاب اسلام را به میدان زندگی آورد و وظیفه ما احیای دوباره تمدن اسلامی است.
این مرجع تقلید افزود: مقام معظم رهبری انتظار یک تحول بزرگ را در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند و باید فضاهای دانشگاهی کشورمان فضاهای انقلابی و اسلامی باشند.
آیت الله نوری همدانی در پایان خاطر نشان کرد: امروز وظیفه طلاب بسیار سنگین است. انقلاب از حوزه ها برخواست و حوزه های علمیه بیش از همه شهید داده اند. باید همه چشم به بیان مقام معظم رهبری داشته باشیم تا درست پیش رویم و پیشرفت های صدر اسلام را احیا کنیم.
رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی: 
مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از مسیر شورای حوزوی عبور می‌کند
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام و المسلمین پارسانیا، رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این دیدار گفت: شورای حوزوی نقشی مانند نقش شورای نگهبان برای شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد و در همین زمینه سند تحول آموزش و پرورش و سند پیوست فرهنگی از نظارت و فیلتر این شورا عبور کرده است.
وی افزود: شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات آن لازم الاجراست. 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: : مصوبات شورای تخصصی حوزوی به شورای عالی حوزه های علمیه نیز ارجاع می‌شود.
رئیس شورای تخصصی حوزوی گفت: شورای حوزوی سابقا کمیسیون بوده که بعدها به شورا تغییر یافته و وظیفه جدی تری پیدا کرده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین پارسانیا افزود: شورای حوزوی ۱۸ عضو داشته و چند کمیسیون به تناسب علم و فرهنگ را دارا می‌باشد و در مجموع حدود ۶۰ نفر از فضلای حوزه در این شورا فعالیت دارند.
وی خاطرنشان کرد: شورای تخصصی حوزوی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را با شریعت انطباق می دهد و در همین زمینه سند تحول آموزش و پرورش و سند پیوست فرهنگی،نقشه جامع علمی کشور و طرح ها و اسناد دیگر از نظارت و فیلتر این شورا عبور کرده است.
كد خبر:42906
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/30