تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر عاملی:

حوزه علمیه نقش بسیار مهمی در تقویت فرهنگ اسلامی دارد


دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز شنبه 1397/10/29 طی سفر به شهر مقدس قم با آیت الله العظمی مکارم شیرازی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه دو حوزه علم و فرهنگ ماموریت های اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند، گفت: مقام معظم رهبری تاکید جدی در این خصوص دارند و حوزه‌های علمیه نیز نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در تقویت فرهنگ اسلامی دارد.
وی افزود: ساماندهی فرهنگ عمومی بخش دیگری از ماموریت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بخش زیادی بخش زیادی از شکل گیری تمدن نوین اسلامی مربوط به نظام برنامه ریزی کشور است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: با دشمنی‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای از جانب بدخواهان انقلاب مواجه هستیم و سوال جدی در این زمینه این است که با چه روشی می توانیم با این دشمنی‌ها مقابله کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ  گفت: در حوزه فرهنگ با انسان سر و کار داریم و با ظرافت های‌زیادی مواجه هستیم.
دکتر عاملی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون اسناد زیادی را در حوزه های علم و فرهنگ کشور تصویب کرده است، گفت: برخی از این اسناد اجرایی و برخی دیگر نیمه اجرایی شده اند و البته برخی از اسناد هنوز ابلاغ نشده اند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه بسیاری از مسائل فرهنگ مربوط به بیرون از حوزه فرهنگ است گفت: مبحث عدالت اجتماعی در این زمینه بسیار مهم و قابل توجه است و پذیرش فرهنگی افراد با تامین اجتماعی گوناگون دارای ظرفیت های متعدد است.
دکتر عاملی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون اسناد زیادی را در حوزه های علم و فرهنگ کشور مصوب کرده است، گفت: برخی از این اسناد اجرایی و برخی دیگر نیمه اجرایی شده اند و البته برخی از اسناد هنوز ابلاغ نشده اند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه بسیاری از مسائل فرهنگ مربوط به بیرون از حوزه فرهنگ است افزود: مبحث عدالت اجتماعی در این زمینه بسیار مهم و قابل توجه است و پذیرش فرهنگی افراد با تامین اجتماعی گوناگون دارای ظرفیت های متعدد است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی را یک جایگاه فراقوه ای می دانند و امیدواریم با توجه مرجعیت معظم این مسیر بهتر و هموارتر شود.
در ادامه جلسه آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه طراحی ضمانت اجرا برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی یک امر بسیار ضروری است گفت: در کشور نیاز اساسی به این شورا داریم به دلیل اینکه مشکلات علمی متعددی در حوزه و دانشگاه ها داریم.
این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به مشکلات متعدد در حوزه فرهنگ گفت: توجه ویژه به موضوع فضای مجازی، موضوع کتاب و نشر، برنامه درسی از جمله موارد مورد توجه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه تصریح کرد: امیدوارم با حضور جنابعالی به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این شورا تحول ایجاد شود و اولا مردم این شورا را بشناسند و در ادامه شورا نظارت خود بر اجرای مصوبات تقویت کند.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: گر سه بخش برنامه‌ها، کتاب‌ها و اساتید در دانشگاه‌ها درست باشد، می‌توانیم بگوییم دانشگاهی انقلابی داریم.
ایشان در خاتمه با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به این شورا تاکید کرد: تا آنجا که می توانید کار کنید و کار شما از ما جدا نیست و امیدوارم خدا به شما قوت دهد.
كد خبر:42905
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/30