تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر حداد عادل:

صرف قانون‌گذاری و تدوین سیاست بدون زمینه‌سازی فرهنگی نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم می‌باشد


جلسه 142 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ارائه طرح تحقیقاتی نقش پیوست‌نگاری فرهنگی در تحقق علوم انسانی اسلامی اختصاص داشت، دکتر بنیانیان رئیس کمیسیون پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی گفت: علوم انسانی اسلامی و پیوست‌نگاری فرهنگی بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند.
وی افزود: در نگاه پیوست‌نگاری باید علوم انسانی اسلامی با سایر علوم در حال تعامل و هم‌افزایی باشد تا بتوانیم تحولات علمی را مدیریت کنیم.
مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مدیریت تغییرات فرهنگی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم دسته‌بندی می‌شوند که باید هر کدام از این صورت‌ها در جای خود به کار گرفته شوند.
دکتر بنیانیان گفت: همه آحاد جامعه نسبت به فرهنگ و تغییرات فرهنگی دارای موضع هستند و اصولاً بی‌طرفی در حوزه فرهنگ یک نظریه بی‌مبناست.
وی افزود: اگر پیوست‌نگاری فرهنگی در همه فعالیت‌ها جدی گرفته شود در آن صورت می‌توان گفت که علوم انسانی اسلامی دارای تقاضا خواهد بود.
رئیس کمیسیون پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه فرهنگ هم ساختارها و سخت افزارها و هم بینش‌ها و نرم‌افزارها نیاز به اصلاح دارند.
دکتر بنیانیان گفت: امروز حوزه و دانشگاه موظف هستند تا با نگاه انتقادی به علوم انسانی رایج، مبانی نظام‌سازی دینی را در بدنه دستگاه اجرایی کشور نهادینه کنند.
وی افزود: همانگونه که ملاحظات سیاسی و اقتصادی و ... در تصمیم‌گیری‌ها در نظر گرفته می‌شود، باید ملاحظات اقتصادی هم در نظر گرفته شود.
رئیس کمیسیون پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید مثلث حوزه، دانشگاه و نظام اجرایی کشور تقویت شود.
بعد از سخنان دکتر بنیانیان، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: دسته‌بندی مناسب و منطبق با اصول علمی مطالب عنوان‌شده، خودداری از بدبینی و برخورد تخریبی با مسائل فرهنگی، ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای حل مسائل و مشکلات، تبیین دقیق ارتباط پیوست فرهنگی با تحول در علوم انسانی، برنامه‌ریزی دقیق در راستای تخصیص منابع در مسیر تحقق اهداف دستگاه‌های اجرایی.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حداد عادل هم در این زمینه گفت: پیوست‌نگاری فرهنگی محتاج به زمینه‌سازی اجتماعی و تولید زبان و ادبیات مشترک است.
وی افزود: صرف قانون‌گذاری و تدوین سیاست بدون زمینه‌سازی فرهنگی نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم می‌باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پیوست فرهنگی با مهندسی فرهنگی ارتباط و تعامل کامل دارد.
كد خبر:41069
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/13