تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر صفار هرندی تاکید کرد:

لزوم توجه نیروهای انقلابی به حوزه قدرت عمومی


پنجاه و هفتمین جلسه حلقه گفتمان (هم اندیشی کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی) با حضور دکتر محمد حسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه دکتر صفارهرندی طی سخنانی به تبیین مفهوم آتش به اختیار پرداخت و گفت: نیروهای وفادار به ارزش‌های اعتقادی اسلام همواره در زمان حکومت طاغوت‌ها در محدودیت و محرومیت قرار داشتند که سرآغاز این محدودیت و محرومیت انحرافی بود که پس از پیامبر اکرم (ص) در روند حکومت اسلامی واقع شد.
وی افزود: اگر به تاریخ نگاه کنیم مشاهده می‌شود که جریان اصیل و معتقد به راه اسلام ناب محمدی (ص) همواره برای حاکمیت اسلام و قرآن به درگاه الهی ناله و تضرع داشته و به فضل الهی این آرزو و خواسته مقدس در عصر ما به دست با کفایت مردی الهی یعنی حضرت امام خمینی (ره) محقق شد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در دوران خفقان رژیم پهلوی به عنوان مصداق بارز طاغوتی که  ضدیت با  اسلام را در سرلوحه برنامه خود قرار داده بود، یک جریان غیر رسمی فرهنگی که بر معارف اسلام و مکتب اهل بیت (ع) استوار بود، در میان مردم کشورمان شکل گرفته بود.
دکتر صفار هرندی گفت: این جریان غیر رسمی که در تعارض همه جانبه با جریان رسمی مورد حمایت رژیم پهلوی بود، با شبکه سازی اجتماعی از طریق مساجد و هیات مذهبی توانست انقلاب اسلامی را مدیریت، ساماندهی و حفاظت کند.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از یک سو با توجه به مشکلاتی که در مسیر انقلاب رخ داد و از سوی دیگر با توجه به غفلت از حوزه قدرت غیر رسمی در برخی برهه‌ها، هم اکنون مشاهده می‌کنیم که جریان معارض انقلاب سالامی در حال سرمایه گذاری و شبکه سازی در این بخش است.
عضو مجمه تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی از مصادیق این شبکه‌ سازی‌ها گفت:  جریان معارض انقلاب اسلامی با سوء استفاده از مشکلات و معضلاتی مانند تخریب محیط زیست و ... تلاش می کند به این مسائل کاملا غیر سیاسی، بعد سیاسی بدهد.
وی افزود: نیروهای انقلاب هم با توجه به حاکمیت نظام اسلامی چندان به حوزه غیر رسمی توجه نداشته‌اند و همین باعث شده تا این غفلت در برخی برهه‌ها به ما آسیب بزند که مسائل سال 88 نمونه‌ای از این موضوع است.
دکتر صفار هرندی ادامه داد: در کشور آمریکا که خود را مهد آزادی می خواند، حوزه غیر رسمی به صورت نامرئی و نامحسوس در کنترل دولت است و در اکثر سازمان‌های به ظاهر غیر دولتی، حضور افرادی را مشاهده می کنیم که حفاظت از اقتدار و قدرت نظام آمریکا را وظیفه اصلی خود می دانند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی از مشکلات به وجود آمده در فضای فرهنگی کشورگفت: باید واسپاری امور به بخش غیر دولتی با نظارت و مراقبت صورت گیرد تا جریان معارض انقلاب از این فرصت برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی و فرهنگ آن سوء استفاده نکند.
وی افزود: مشكل ما غائب بودن در عرصه‌هایی است كه به صورت غیر مستقیم در هدایت جامعه نقش دارند و با این تصور که نظام می تواند همه این امور را مدیریت کند، این غفلت پیش آمده است.
مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: در سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، افرادی با نیت و بعضا ظاهر اصلاح حوزه فرهنگ و هنر به این حوزه وارد شدند و برخی کارها هم تولید کردند، اما به علت نداشتن مبانی فکری و عقیدتی منسجم و مستحکم بعدها به همه سوابق خود پشت کردند که محسن مخملباف نمونه‌ای از این افراد است.
دکتر صفار هرندی گفت: در حوزه موسیقی شاهد یک نابسامانی هستیم و برخی اقدامات در این زمینه موجب جنجال و هیاهو در کشور می‌شود که باید همه بیشتر مراقب باشیم.
وی افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بارها تاکید فرموده‌اند باید از دوقطبی کردن فضای جامعه به ویژه در ایامی مانند انتخابات پرهیز شود و باید آنچه که از بیرون کشور به چشم بیاید اتحاد ملی و انسجام همه آحاد ملت باشد.
عضو مجع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: به نظر بنده مفهوم آتش به اختیار که توسط رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) مورد تاکید قرار گرفت، ناظر به فعالیت نیروهای معتقد به انقلاب اسلامی در حوزه عمومی و غیر رسمی با رعایت ظرافت‌های این حوزه مهم است.
كد خبر:41066
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/01