تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


توسط رئیس شورای زنان ارائه شد:

جزئیات نخستین همایش ملی آموزش‌های هنگام ازدواجنشست خبری دکتر زهرا آیت‌اللهی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، پیرامون نخستین همایش ملی آموزش‌های هنگام ازدواج روز چهارشنبه 1396/7/19 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به  گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر آیت‌اللهی در ابتدای این نشست گفت: تحکیم خانواده در صدر برنامه‌ها و سیاست‌های کلی نظام قرار دارد و به همین جهت آموزش‌های قبل، حین و بعد ازدواج در این میان نقش اساسی دارد.
وی افزود: گسست خانواده و طلاق متأسفانه موجد آسیب‌های اجتماعی زیادی است و به همین‌منظور کارگروه کنترل و کاهش طلاق ذیل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست‌گذاران کلان تشکیل شد و البته شورای اجتماعی کشور هم در این حوزه وظیفه برنامه‌ریزی کلان را بر عهده دارد.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: بحث آموزش‌های حین ازدواج در این مسیر دارای اهمیت است و در همین راستا آموزش‌هایی که زمینه‌ساز ازدواج مناسب هستند در آموزش و پرورش هم جدی گرفته شده است.
وی افزود: به همین منظور در سال آخر آموزش متوسطه روش‌های انتخاب همسر مناسب آموزش داده خواهد شد.
دکتر آیت‌اللهی ادامه داد: در زمینه آموزش‌های حین ازدواج که تا کنون انجام شده است، بر اساس نظرسنجی‌ها و پیمایش‌ها تا کنون نتیجه مطلوب حاصل نشده است و به همین منظور تجدید نظر در این روند در دستور کار قرار گرفته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشریح ترکیب و ساختار کمیته‌های تشکیل شده در این زمینه گفت: همه نهادها و دستگاه‌های مسئول در این زمینه در کمیته‌های مختلف عضو هستند و برنامه‌ریزی برای اقدامات لازم انجام شده است.
وی افزود: در همین راستا دو استان تهران و البرز به عنوان استان‌های نمونه و پایه مورد بررسی قرار گرفتند و به همین منظور نخستین همایش در این زمینه روز شنبه 22 مهرماه، در تهران برگزار خواهد شد.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده ادامه داد: آموزش روابط زناشویی در بهداشت جنسی با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع در این راستا نقش زیادی دارد.
دکتر آیت اللهی گفت: تشویق به فرزندآوری و اهمیت تولید مثل و ازدیاد نسل و ایجاد نگاه مثبت به این موضوع هم در آموزش‌های مذکور دارای اهمیت هستند.
وی افزود: آموزش مبانی حقوق خانواده با توجه به تعالیم اسلام و ترویج روحیه مسئولیت‌پذیری در کنار آشنایی با حقوق خانواده نیز سرفصل‌های مهمی در آموزش‌های حین ازدواج است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مهارت حل اختلافات با کمک مشاوران و روان‌شناسان هم بخشی از آموزش‌های حین ازدواج را به خود اختصاص خواهد داد.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: اخلاق در خانواده، نحوه تعامل زوجین با بستگان و مدیریت بحران‌های خانوادگی هم سرفصل‌های دیگر آموزش‌های حین ازدواج هستند.
وی افزود: در زمینه معیارهای مربیان هم علاوه بر تأهل، احراز صلاحیت‌های عمومی، اخلاقی و علمی نیز مورد -توجه قرار گرفته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در کنار این معیارها موارد دیگری نیز توانایی انتقال مفاهیم و قدرت بیان، برخورداری از مطالعات پایه در زمینه مسائل مختلف خانواده و تسلط به موضوع آسیب‌های اجتماعی نیز مدنظر قرار گرفته است.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با تأکید بر لزوم ارائه آموزش‌ها با توجه به تحصیلات و تفاوت‌های شخصی آنان گفت: به این منظور برنامه‌ریزی دقیقاً در کمیته علمی صورت گرفته است.
وی در پایان نیز برلزوم نظارت و بر روند اجرا و رصد و پایش نتایج حاصله به منظور بهبود مستمر روند آموزش‌های حین ازدواج تأکید کرد.
كد خبر:40841
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/23