تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


آیت الله رشاد تاکید کرد:

حل مشکلات فرهنگی در روند برگزاری کرسی های نظریه پردازی


نخستین اجلاس سراسری کمیته‌های دستگاهی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی؛در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این اجلاس آیت‌الله علی‌اکبر رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره گفت: در دوره اخیر فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه این شورا توجه خوب و مناسبی به موضوع نظریه پردازی شده است و جا دارد از این توجه سپاسگزاری شود.
وی افزود: در ابتدای فعالیت‌های هیئت حمایت از کرسی‌ها، تنها وظیفه نقد و ممیزی نظریات بر عهده این هیئت بو، اما بعداً فعالیت‌های هیئت گسترش یافت.
آیت‌الله رشاد ادامه داد: با گذشت زمان و گسترش فعالیت‌ها، موانعی مشاهده شد که این موانع بیشتر به حوزه ارتباط با دانشگاه‌ها و اطلاع‌رسانی از فعالیت‌‌ها معطوف بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح برخی از این موانع گفت: بی‌رغبتی برخی از اساتید حوزه و دانشگاه به ارائه نظریات خود، که ریشه در تواضع علمی آنان دارد، یکی از مشکلات نظریه‌پردازی است.
وی افزود: شفاف نبودن روند اجرایی ارائه نظریات هم از مشکلات دیگری بود که سعی شد با اطلاع‌رسانی و تسهیل این روند مشکل حل شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: به همین منظور کمیته‌های دستگاهی در اکثر دانشگاه‌های بزرگ کشور تشکیل شده است.
آیت‌الله رشاد گفت: اختیاری بودن ارائه نظریه در کرسی‌های نظریه‌پردازی موجب شد، تا نظریه‌پردازان با اختیار و رغب کامل وارد این میدان شوند.آیت‌الله رشاد: اختیاری بودن ارائه نظریه در کرسی‌های نظریه‌پردازی موجب شد، تا نظریه‌پردازان با اختیار و رغب کامل وارد این میدان شوند.
وی افزود: از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی درخواست دارم با توجه به بضاعت علمی مجموعه متبوع خود و به‌ منظور تسهیل در برگزاری کرسی‌ها به تشکیل کمیته‌های دستگاهی اقدام کنند.
رئیس شورای مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران ادامه داد: ساز وکار تدریس مراحل عالی در حوزه علمیه موجد و موجب نظریه‌پردازی و نقد است.
وی افزود: اگر از 70 هزار عضو هیئت علمی دانشگاه کشور هر کدام از این اعضا، سالانه یک حرف جدید ارائه دهند، یک انقلاب علمی را مشاهده خواهیم کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: چند صد مجله علمی پژوهشی که در کشور منتشر می‌شوند، یک ظرفیت مغفول در نوآوری و اجتهاد معرفتی هستند.
رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره با اشاره به لزوم حل مشکل فرهنگی نظریه‌پردازی گفت: این فرهنگ باید در جامعه علمی جاری شود که اگر یک استاد حوزه و دانشگاه بعد از 3 دهه فعالیت علمی نتواند یک نظریه علمی ارائه دهد، باید در حرکت خود تجدیدنظر کند.
كد خبر:38831
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/13