تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر فتحی آشتیانی عنوان کرد:

تهدید جدی نهاد خانواده به علت بی‌توجهی به زمینه‌های افزایش آمار طلاق


گفتگوی مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی با دکتر علی فتحی آشتیانی، استاد گروه روانشناسی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله
استاد گروه روانشناسی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله با بیان این مطلب که بیم آن می‌رود شکسته شدن قبح طلاق ریشه‌ها و بنیان خانواده را از آنچه هست سست‌تر کند، خواستار بررسی جدی و عمیق و همه جانبه چرایی شکسته شدن قبح طلاق شد.
دکتر علی فتحی آشتیانی، استاد گروه روانشناسی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار بالای طلاق در کشور، گفت: موضوع طلاق با توجه به این که در سال 94 بیست و سه و هشت دهم درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر شده و این رقم در شهری مانند تهران به سی و پنج و نیم دهم درصد می‌رسد موضوعی بسیار جدی است که نباید از آن غفلت کرد.
دکتر فتحی آشتیانی ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری را نیز برآمده از همین دغدغه، یعنی تهدید شدن جدی نهاد خانواده، ارزیابی کرد و گفت: موضوع طلاق و خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به صورت جدی و عمیق و همه جانبه مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.
وی گفت: باید این موضوع را به صورت جدی مورد بررسی قرار داد که چرا آن چیزی که در جامعه ما در گذشته‌های نه چندان دور قبح زیادی داشت و هم خانم‌ها و هم آقایان سعی می‌کردند به گونه‌ای با هم کنار بیایند و با کدخدامنشی و ریش سفیدی و استفاده از بزرگان خانواده مشکلات‌شان را حل کنند جای خود را به روندی داده که در آن گاه زن و مرد به خاطر اختلافات بسیار کوچک تصمیم به طلاق می‌گیرند و این گونه قبح این مسئله شکسته است.
دکتر فتحی آشتیانی با تأکید بر اهمیت این موضوع و با بیان این مطلب که بیم آن می‌رود شکسته شدن قبح طلاق ریشه‌ها و بنیان خانواده را از آنچه هست سست‌تر کند، افزود: اگر روندی که به ویژه در این چند سال اخیر در جامعه ما شکل گرفته ادامه پیدا کند، ممکن است آمار طلاق کشور در سال‌های آتی از بسیاری از کشورهای صنعتی نیز بالاتر برود.
استاد گروه روانشناسی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله افزود: این یک زنگ خطر جدی است که جامعه ما را تهدید می‌کند و باید به طور گسترده به آن پرداخته و برای حل آن اقدام شود. 
كد خبر:38504
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/08/11