تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


بخش اول/قائم مقام وزارت کشور در امور اجتماعی و فرهنگی:

اعتیاد سر منشا 50 درصد از طلاق هاست


مصاحبه با آقای رستم وندی"قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی"
 آسیب های اجتماعی در همه ابعاد زیان های جبران ناپذیری را بر جوامع وارد می کند. در سال های اخیر توجه به مسئله آسیب های اجتماعی و پیشگیری از آن ها در کشور از مطالبات جدی و مستمر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده است و بارها در دیدار با مسئولین بر حل آن ها تاکید کرده اند. اهییت و ضرورت پرداختن به مسئله آسیب های اجتماعی از سوی دستگاه های مرتبط با این موضوع به حدی بوده که کلیه دستگاه های مرتبط با ریاست شورای اجتماعی وزارت کشور موظف به ارائه گزارش های مستمر در هر 6 ماه یک بار به ایشان شده اند و آخرین گزارش در این خصوص نیز به زودی در ششم آبان ماه ارائه خواهد شد. بدین منظور مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص این آسیب ها، اولویت ها، راهکارها و نتایج بررسی ها در گزارش مذکور با آقای رستم وندی"قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی" مصاحبه ای داشته که مشروح بخش اول آن در پی خواهد آمد:


شناسایی آسیب های اجتماعی و دسته بندی و اولویت بندی آن ها برای تهییه گزارش و ارائه آن به مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر چه مبنا و ترتیبی بوده است ؟
کاری که در این زمینه انجام شده پیشینه 2 تا 3 ساله در وزارت کشور دارد و پیرو جلساتی است که در دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در حوزه آسیب های اجتماعی بوده است. نهایتا از آن جا که در این جلسات دستگاه های مختلف دولتی حضور داشتند، از 2 سال و نیم پیش مسئولیت به وزارت کشور محول می شود و پیرو این تصمیم در وزارت کشور یک مرکز رصد اجتماعی شکل می گیرد که آن مرکز رصد تلاش شد با یک نگاه علمی و فرآیندی در طول بازه زمانی که بعضا حتی مربوط به قبل از وقوع انقلاب اسلامی هم می شود ،اطلاعاتی را جمع آوری کند و در حقیقت یک گزارش تبیینی از وضعیت موجود فراهم شود که در آبان ماه سال 94 این گزارش طی دو جلسه خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ارائه می شود و قرار بر این می شود که 6 ماه بعد در اردیبهشت 95 دستگاه های اجرایی اقدامات خود را برای کاهش آسیب ها را ارائه کنند که نهایتا آن جلسه هم در اردیبهشت 95ماه تشکیل می شود اما مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از دستگاه ها یک مطالبه جدی و مبتنی بر اقدام فوق العاده بوده است که دستگاه ها تا اردیبهشت ماه موفق نشده بودند و مجددا یک تاریخ جدیدی تعیین و این کار محول به آبان ماه 95 شده است.
راجع به بحث اولویت بندی و دسته بندی آن گزارش هم، در حقیقت گزارش تبیین آسیب های اجتماعی، یک گزارش جامع بوده است یعنی هم به آسیب ها و ریشه ها و علل آن ها پرداخته شده است و هم در بخش پایانی راجع به راهکارها مطالب آمده است. منتهی در جلسه اردیبهشت 95 مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از بین همه آسیب های موجود که بیش از 20 مورد می باشد، پنج مورد اصلی را شناسایی و دستور دادند دستگاه های اجرایی تمام اقدامات خود را در این پنج دسته متمرکز کنند. این پنج اولویت مبنای علمی دقیق و مشخصی هم دارد و بر اساس آمارها و تحقیقات پژوهشی است که وجود دارد. برای نمونه اعتیاد سر منشا 50 درصد از طلاق ها در کشور است و یا در زمینه همسر آزاری، کودک آزاری، قتل و جرایم اجتماعی عامل اصلی شناخته شده است لذا خیلی بدیهی و روشن است که در میدان عمل هم اعتیاد در بین اولویت ها باید در اولویت نخست باشد و طلاق و مفاسد اخلاقی در رتبه های بعدی قرار دارند.بعد از آن ها حاشیه نشینی و در نهایت مناطقی که به واسطه همین آسیب ها وضعیت حاد و بحرانی دارند در اولویت پنجم آسیب های اجتماعی قرار دارد و در حقیقت چهارتای اول چهار اولویت موضوعی تلقی می شود و اولویت مناطق حاد و بحرانی هم مناطق و شهرستان هایی هستند که از جهت شاخص آسیب ها بالا هستند.
چند دستگاه درگیر رسیدگی و بررسی این آسیب ها هستند؟
اکنون تمام اعضای شورای اجتماعی کشور در این حوزه فعالند یعنی هم دستگاه های فرهنگی و هم دستگاه هایی که در حوزه های اجتماعی فعال هستند. بر طبق دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) چون جایگاه شورا ارتقا پیدا کرد از مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه هم در شورای اجتماعی عضو هستند و شورای اجتماعی کشور یک حیثیت فرا قوه ای پیدا کرده است و شاید بیش از 30 دستگاه به شکل مدعو یا عضو دایم در شورا مشارکت دارند.
با توجه به اینکه باید در اوایل آبان ماه این گزارش داده شود امکان دارد از نتایج آن در هر یک از دسته بندی مطالبی را بیان کنید؟
فعالیت هایی که از اردیبهشت امسال صورت گرفته را شاید بتوان در دو دسته و شاخه عمده تقسیم کرد، یکی شاخه ستادی و اقدامات اجرایی و دسته دوم اقدامات معطوف به این پنج اولویت است.
اقدامات ساختاری و ستادی مربوط می شود به تشکیل سازمان مدیریت اجتماعی که در مردادماه شورای عالی اداری، اصل تشکیل سازمان مدیریت اجتماعی را تصویب و ابلاغ کرد و لذا اکنون در سازمان امور استخدامی و اداری بحث تشکیلات و پست های آن نهایی می شود و به زودی در هفته های آتی سازمان مدیریت اجتماعی متولد خواهد شد. در مورد بودجه یک عددی را سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده بود برای آسیب های اجتماعی در سال جاری که فعلا برای 200 میلیارد تومان آن در حال مبادله تفاهم نامه با سازمان برنامه و بودجه هستیم و هنوز به صورت تخصیص یافته به دست ما نرسیده است که احتمالا تا یکی دو هفته آتی هم بودجه نهایی می شود.
از کارهای دستگاهی قرار بود یک هییت اندیشه ورزی تاسیس شود که به شورای اجتماعی و سازمان مدیریت اجتماعی در حوزه های مختلف کمک کند و آن هییت اندیشه ورز هم در گفتگو با دو گروه اساتید دانشگاهی و حوزوی در حال تشکیل و شکل گیری است.
در ارتباط با نقش و عملکرد گروه اندیشه ورز بیشتر توضیح می دهید ؟
در صحبت های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اردیبهشت ماه سه سطح تعریف شده، اول اینکه شورای اجتماعی کشور ارتقا یابد و نظام تصمیم گیری آن تقویت شود دوم؛ سازمان مدیریت اجتماعی به عنوان بازوی شورای اجتماعی تشکیل شود و سوم یک هییت اندیشه ورز تشکیل شود که مباحث محتوایی را به شورای اجتماعی ارائه کند و شورای اجتماعی را تغذیه فکری کند تا شورای اجتماعی ارتقا پیدا کند، که کارگروه های تخصصی چهارگانه آن مشخص شده و این هییت یک – دو جلسه ابتدایش تشکیل شد و در حال تکمیل اعضا و فرایند کارشان است و در واقع هر سه سطح آن در دست اقدام و اجرا است.
بخش بعدی گزارش، معطوف به اقدامات موضوعی می شود که در حوزه اقدامات فوق العاده چون ما هنوز جمع بندی نهایی را نکردیم شاید اکنون نشود با جامعیت در مورد اقدامات حرف زد.
از آن جایی که اعتیاد بسیار مهم است، تحرک خوبی در حوزه مبارزه با اعتیاد صورت گرفته به این معنا که در شهر تهران و برخی از کلان شهرها جمع آوری معتادان متجاهر در دستور کار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است و حدود چهار – پنج هزار نفر در تهران تا اکنون جمع آوری شده اند. در حوزه کشفیات، آماری که ستاد می دهد می گوید طی شش ماهه اخیر 11 درصد افزایش کشفیات داشته است. در 6 ماهه اخیر در بحث پیشگیری، آموزش را گسترش دادند. دوستان ستاد در حوزه مقابله و مبارزه با باندهای بزرگ چند سرشاخه ی بزرگ را در مناطق مرزی دستگیر یا به هلاکت رساندند و در جمع آوری معتادان، دستگیری، کشفیات و پیشگیری توفیقات خوبی را داشته اند.
ادامه دارد... /ج
كد خبر:38501
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/08/03