تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

راهبرد کلان 9


تبيين، ترويج و نهادينه‏سازي هنر متعهد، تعالي‌بخش، شوق‌آفرين و استكبارستيز و تعميق درک زيباشناسانه عمومي و بهره‌گيري از ظرفيت هنر در تحکيم فرهنگ اسلامي- ايراني و گفتمان انقلاب اسلامي مبتني بر بيانات امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري(مدظله العالی)*

راهبـردهاي ملـي
1. تبيين و ترويج فلسفه و حکمت، اخلاق و فقه هنر از منظر اسلامي و حمايت از نظريه‌پردازي، توليد دانش و ادبيات در عرصه‌هاي مختلف هنر اسلامي- ايراني بويژه در عرصه هنرهاي نمايشي و موسيقي؛
2. توسعه و حمايت از آفرينش آثار و محصولات فرهنگي و صنايع هنري بومي و ملي براي تبيين و ترويج ارزش‌هاي اسلامي- ايراني و دفاع مقدس و مقابله با محصولات فرهنگي و هنري معارض با ارزش‌هاي اخلاقي و انساني؛
3. ايجاد تحول در نگاه اجتماعي به هنر و هنرمند و ظرفيت‌سازي براي گسترش خلاقيت هنري در همه عرصه‌ها؛
4. ساماندهي وضعيت موسيقي كشور و تدوين سند ملي موسيقي بر اساس موازين اسلامي؛
5. تبيين و تقويت جايگاه هنرهاي تجسمي در نظام فرهنگي و فكري تمدن اسلامي در جهت تعالي ارزش‌هاي الهي و انساني؛
6. احياء، تقويت و ترويج استفاده از هنرهاي سنتي و محصولات آن در عرصه‌هاي مختلف زندگي؛
7. معرفي و عرضه ارزش‌ها و انديشه‌هاي انقلاب اسلامي در قالب هنر؛
8. نقش‌آفريني جمهوري اسلامي ايران به عنوان قطب هنر متعالي به‌ويژه سينماي پاك و ارزش‌مدار در جهان اسلام و عرصه بين‌الملل و پشتوانه بيداري اسلامي و بيداري ملت‌ها؛
9. توسعه سينماي معرفت‌افزا و بصيرت‌بخش و ايجاد هماهنگي و هم‌افزايي بين سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي در حوزه سينما و زمينه‌سازي براي حمايت نهادهاي ديني و فرهنگي از سينماي غيرحرفه‌اي؛
10. توليد و ترويج ادبيات، شعر، قصه و رمان انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و ترجمه آثار ادبي به زبان‌هاي ديگر؛

اقــدامات ملـي
1. تدوين و تبيين فلسفه، حکمت، اخلاق و فقه هنر بر اساس آموزه‌هاي اسلام ناب محمدي(ع)(1)
2. ايجاد رشته‌هاي مطالعاتي و تربيت نيروي انساني در زمينه حكمت و فلسفه، اخلاق و فقه هنر بر پاية جهان‌بيني اسلامي(1)
3. نقد نظريات و آثار هنري معاصر و ايجاد و حمايت از کرسي‌هاي نظريه‌پردازي در حوزه هنر اسلامي، ايراني و انقلابي(1)
4. حمايت مادي و معنوي از پژوهشگران، مؤلفان و پژوهش‌ها در زمينه هنر اسلامي(1، 2، 3، 4و5)
5. بهره‌گيري مؤثر از متون ادبي، عرفاني، حكمي و تاريخي تمدن اسلامي و انقلاب اسلامي در جهت تقويت محتواي فيلم‌نامه‌ها و متون مرتبط با هنرهاي نمايشي(1، 2، 3، 7، 8، 9و10)
6. تدوين و اجراي سند توسعه صنايع فرهنگي و هنري كشور مبتني بر نقشه مهندسي فرهنگي(2)
7. رصد، پايش و برنامه‌ريزي به منظور مقابله هوشمند با محصولات فرهنگي و هنري معارض با ارزش‌هاي اخلاقي، انساني، اسلامي و انقلابي(2)
8. اولويت‌دهي دستگاه‌هاي فرهنگي و هنري به موضوعاتي ازجمله: پشتيباني مادي و معنوي از دستگاه‌هاي فرهنگي و هنري در پرداختن به موضوعات اولويت‌دار از قبيل معارف و تاريخ و سيره پيامبر(ص) و اهل بيت(ع)، داستان‌ها و معارف قرآني، انتظار و مهدويّت، نقش روحانيت در نهضت‌هاي دويست ساله اخير، ملّي شدن صنعت نفت، ماهيت و وقايع انقلاب اسلامي، دفاع مقدس، مقاومت و بيداري اسلامي، شخصيت‌هاي بزرگ اسلامي و ايراني، استكبارستيزي و حمايت از مستضعفان با رويكرد تعالي و پيشرفت همه‌جانبه در عرصه‌هاي هنري بويژه ادبيات، شعر، قصّه و رمان، موسيقي و فيلم‌نامه‌ و فيلم‌(2، 7و10)
9. زمينه‌سازي و ايجاد انگيزه در نهادهاي ديني براي حمايت از سينماي غيرحرفه‌اي(2، 3و9)
10. برنامه‌ريزي براي تحول و نوآوري هدفمند كردن آموزش هنر متعهد و تدوين و اجراي برنامه جامع آموزش، تربيت، شناسايي، بکارگيري و نگاهداشت منابع انساني بخش هنر و ساماندهي، اصلاح و ارتقاي عملکرد كليه موسسات و آموزشگاه‌هاي هنري بويژه آموزشگاه‌هاي آزاد(3)
11. ساماندهي و حمايت از فرايند توليد آثار هنري از مرحله آفرينش ادبيات داستاني و فيلم‌نامه تا فيلم‌سازي مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي به‌ويژه فيلم، آثار مستند و پويانمايي(3، 7، 9و10)
12. تدوين و اجراي سند موسيقي کشور با تأکيد بر ارتقاي سطح فرهنگي، هنري و علمي فعاليت‌هاي جامعه موسيقايي كشور و معرفي موسيقي فاخر ايراني در سطح بين‌المللي و سامان‌دهي و بهينه‌سازي روند تعاملات بين‌المللي در عرصه موسيقي مبتني بر موازين شرعي(4)
13. مقابله قانوني و نظام‌مند با آثار موسيقيايي مبتذل و غيرقانوني و عناصر و گروه‌هاي فعال در اين عرصه(4)
14. تدوين و اجراي سند هنرهاي تجسمي در چارچوب نقشه مهندسي فرهنگي كشور(5)
15. تدوين و اجراي برنامه ملي حمايت از احياي صنايع و هنرهاي سنتي و روستايي و پشتيباني مادي و معنوي از مشاهير و پيشکسوتان حوزه هنر متعالي و اسلامي(6)
16. تقويت اقتصاد هنر و ايجاد نظام حمايت معنوي، اعتباري و مالي از صنايع هنري بومي و ملي مبتني بر مباني اسلامي(6)
17. تدوين و اجراي برنامه ملي احياي هنرهاي متعالي سنتي فراموش شده در چارچوب ارزش‌هاي اسلامي- ايراني(6)
18. حمايت و برنامه‌ريزي براي توسعه توليدات و صادرات صنايع فرهنگي و هنري و افزايش سهم جمهوري اسلامي ايران در بازارهاي منطقه‌، جهان اسلام و عرصه بين‌الملل(8)
19. طراحي و استقرار نظام ملي نوآوري فرهنگي ازطريق:
19-1. ايجاد هماهنگي بين سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با توليد و ارائه محصولات فرهنگي و حمايت از مراكز ايده‌پردازي، تحقيق و توسعه سازمان‌ها و نهادهاي توليد، علم و فناوري فعال در ارائه محصولات فرهنگي مطابق با نيازها و مقتضيات روز كشور؛(2، 4، 6، 8، 9، 10)
19-2. حمايت از فناوري صنايع و محصولات فرهنگي با تأكيد بر حمايت پولي و مالي، تغيير رويه‌هاي گمركي مرتبط با صادرات و واردات محصولات فرهنگي و برنامه‌ريزي براي تقويت و گسترش بازارهاي داخلي و خارجي محصولات و خدمات فرهنگي كشور.(2، 4، 6، 8، 9، 10)