تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

مبانی


1. فرهنگ، کليتي واحد و متعامل از «عقايد و باورهاي اساسي، ارزش‌ها، آداب، الگوهاي رفتاري ريشه‌دار و ديرپا، نمادها و مصنوعات» در سطوح «فراملي، ملي، عمومي و حرفه‌اي» است.
2. فرهنگ به مثابه «روح جامعه» به زندگي فردي و اجتماعي انسان معنا و هويت مي‌بخشد و شکل‌دهنده و اثرگذار بر ذهنيت و گرايش‌هاي افراد و جامعه و تعيين‌كننده رفتار عمومي است.
3. فرهنگ، جهت‌بخش جامعه و نظام‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي است.
4. فرهنگ به صورت تدريجي و مستمر، «تحول‌پذير، جهت‌دهنده، مديريت‌پذير، اکتسابي و انتقال‌پذير» است.
5. زن و مرد فارغ از جنسيت در امکان کسب ارزش‏ها، يکسان و داراي حقوق و مسئوليت متناسب با تفاوت در خلقت هستند و اين تفاوت، نشان‏دهنده برتري يک جنس بر جنس ديگر نيست.
6. خانواده واحد بنيادين جامعه، با هويتي حقيقي و مهم‎ترين رکن در فرهنگ‎سازي و انتقال فرهنگ جامعه است.
7. جامعه داراي هويت است و مي‌تواند بستر تعالي و انحطاط آحاد جامعه باشد.
8. هر فرد(حقيقي و حقوقي) به تناسب جايگاه اجتماعي و توانمندي‌هاي خود در تغييرات و تحولات فرهنگي تأثيرگذار و تأثيرپذير است.
9. فرهنگ اسلامي، فرهنگي مبتني بر فطرت، قرآن و عترت، ايمان‌گرا، اخلاق‌محور، خردگرا، جهاني، تمدن‌ساز، پويا، پاسخ‎گوي مقتضيات و نيازهاي زمانه، بدعت‎ستيز و خرافه‎زداست.
10. انسان داراي فطرت خدايي، منزلت خليفه اللهي، کرامت و عبوديت بوده و داراي تکليف، برخوردار از حقوق مشروع و آزادي و اختيار مبتني بر مسئوليت در برابر خداوند است.
11. ولايت، از عناصر اصلي و ريشه‏اي فرهنگ اسلام ناب محمدي(ص) و انقلاب اسلامي و تجلي حاکميت الهي در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي است و در زمان غيبت امام عصر(عج)، در رهبري فقيه عادل جامع‏ الشرايط که امامت امت را بر عهده‏ دارد، متبلور مي‏شود.
12. مبناي فرهنگ‎سازي مطلوب و حاکم بر فرهنگ کشور؛ «توحيد، عدل، معاد، نبوت، امامت، ولايت و انتظار منجي و احکام اسلام ناب محمدي(ص)» است.
13. روحانيت و نهاد حوزه علميه در حفظ، اصلاح و ارتقاي فرهنگ اسلامي نقش اصلي دارند و شناخت معتبر اسلام و تبيين آن با روش اجتهادي ناظر به زمان و مکان، مسئوليت حوزه‏هاي علميه و روحانيت است.
14. فرهنگ اسلامي مبتني بر شناخت، ترويج و نهادينه کردن فضايل و مکارم اخلاق و تزکيه است.
15. فرهنگ اسلامي- ايراني، ضد استکباري، مظهر عدالت‌خواهي و حامي مستضعفان و مظلومان در عرصه‏‎هاي منطقه‏اي و جهاني است.
16. فرهنگ اسلامي- ايراني حاصل تعامل فعال و سازنده اسلام با تمدن تاريخي ايران است و هويت اسلامي- ايراني درهم‌تنيده، يكپارچه و تفكيك‌ناپذير است.
17. استقلال و اقتدار فرهنگي برآيند تعالي ذاتي، پويايي، انسجام فرهنگ در سطح دروني، جذابيت، ‌گسترش و نفوذ آن در ساير فرهنگ‌ها و ملت‌هاست.
18. تنوع و تفاوت‌هاي فرهنگي اقوام ايراني به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي در چارچوب فرهنگ اسلامي- ايراني، امري طبيعي و پذيرفته شده است.
19. نظام جمهوري اسلامي ايران وظيفه حفظ و صيانت از مرزهاي فرهنگي و هويتي و ارتقاي آن را عهده‌دار است.
20. رسالت اساسي جمهوري اسلامي، رسالتي فرهنگي است که با تعامل و تبادل فرهنگي با ساير فرهنگ‌ها تحقق مي‌يابد.
21. برنامه‎‏ريزي و راهبري فرهنگي جامعه منطبق بر ارزش‏هاي اساسي مندرج در قانون اساسي، حق مردم و از وظايف نظام جمهوري اسلامي است.
22. هدايت و رهبري فرهنگي از شئون اصلي ولايت فقيه است.
23. تعامل و تبادل فرهنگي در چارچوب فرهنگ اسلام ناب محمدي(ص) و انقلاب اسلامي صورت مي‎پذيرد.
24. تهاجم فرهنگي و جنگ نرم و مقابله با آن از مهم‌ترين مسائل فرهنگي کشور است.